Stres to reakcja organizmu na różne wydarzenia, zakłócające jego równowagę a zarazem nieodłączny element naszego życia. Dwóch amerykańskich psychiatrów badających to zjawisko – Holmes i Rahe stworzyło listę rzeczy stresujących nas najbardziej. Okazało się, że najczęściej pojawiającymi się stresorami są wydarzenia powodujące największe zmiany w życiu i należą do nich m.in. śmierć współmałżonka / bliskiego członka rodziny, rozwód, separacja /rozstanie, pobyt w więzieniu, ślub, zwolnienie / zmiana pracy czy ciężka choroba.
Istnieją dwa rodzaje stresu: pozytywny, który może zadziałać mobilizująco- skłonić nas do podjęcia działań w jakimś kierunku i wyzwolenia odwagi do radykalnych zmian oraz negatywny, który może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Akceptacja stresu jako sygnału, że dzieje się coś ważnego może zmienić nastawienie i wykorzystać go jako źródło energii do poradzenia sobie z wyzwaniami.

Jak radzić sobie ze stresem?

1. Zrelaksuj się. Najlepiej, żeby odpoczynek był aktywny, dzięki czemu obniżysz napięcie organizmu.

2. Planuj. Możesz podzielić zadania na te, które są ważne i na te, które są mniej pilne i nie musisz wykonać ich w danym momencie.

3. Zadbaj o regularną ilość snu.

4. Stosuj techniki relaksacyjne, pozwalające odprężyć ciało i umysł, np. słuchanie muzyki czy medytacja.

5. Zrób listę czynników, które stresują Cię najbardziej. Pozwoli Ci to uświadomić sobie, które zdarzenia wywołują w Tobie największe napięcie i które warto starać się wyeliminować.

* Obraz Pedro Figueras z Pixabay