Mamo nudzę się!
Jasiu to dobrze. Poleż sobie, odpocznij i może coś wymyślisz – odpowiada spokojnie mama.

Dzisiaj wielu rodziców w odpowiedzi na taki komunikat otrzymany od dziecka, zaczyna reagować paniką. Jak to? Przecież tak się starają. W tygodniu po szkole wożą dziecko na niemiecki, robotykę i basen. W weekend zajęcia plastyczne i rolki. A tu syn przychodzi i jeszcze narzeka, że się nudzi. No nie, tak być nie może, zaraz coś wymyślimy. I znowu dziecko jest stymulowane do rozwoju przez gotowe rozwiązania narzucone przez dorosłych. A gdzie czas na beztroską, swobodną zabawę? Gdzie czas na nudę, której tak bardzo boją się dorośli? A która jest tak bardzo potrzebna dziecku!

Rola nudy w życiu dziecka


Tak trzeba to stanowczo powiedzieć. Rodzicu dziecko musi się ponudzić!
Dziecko musi mieć czas na to, żeby pomarzyć, pomyśleć, wyciszyć się. Dziecko ma prawo bezkarnie chodzić z głową w chmurach (marzyć) i zatracać się w swojej wyobraźni tak, jak Dyzio Marzyciel z wiersza Juliana Tuwima:

Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
“Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…”

Nuda otwiera drzwi dla wyobraźni, a wyobraźnia jest pożywką dla kreatywności. Kiedy się nudzimy nasz mózg odpoczywa, wycisza się i właśnie wtedy pojawiają się nowe, niekiedy genialne pomysły. Dzieci, które mają czas na nudę odnajdują większy spokój wewnętrzny, co wpływa korzystnie na rozwijanie przez nie kompetencji społecznych. A kształtowanie pozytywnych relacji społecznych zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji. Zatem, Drogi Rodzicu pozwól swojemu dziecku od czasu do czasu się ponudzić!