To bardzo złożony proces. Istnieje wiele powodów, dla których to robimy. Najczęściej odkładanie wynika z obawy przed porażką, lęku, dyskomfortu czy braku pewności siebie lub dążenia do perfekcjonizmu.

Odłożenie ważnego zadania na potem pozwala się zrelaksować i sprawia, że chwilowo poprawia nam się nastrój. W końcu dziś nie musimy się zamartwiać.
Spokój jest jednak pozorny, bowiem odsuwanie ważnych spraw może odbić się na zdrowiu. W pewnym momencie obowiązki nakładają się na siebie, potęgują stres, a organizmowi
brakuje energii. Objawy psychosomatyczne sprawiają, że ponownie przekładamy rzeczy na kolejny termin, zataczając błędne koło.

Jak sobie radzić z prokrastynacją? ?

  • Jeśli zwlekamy z wykonaniem jakiegoś zadania, bo boimy się porażki powinniśmy zastanowić się dlaczego nie chcemy uwierzyć w swoje możliwości.
    Przecież mamy niezbędne kompetencje i doświadczenie, lubimy konkretny projekt czy zespół, w którym mamy pracować.
  • Stworzenie harmonogramu działań ułatwi nam wywiązanie się z zadania. Ważne jest ustalenie terminu dla każdego z nich. W innym wypadku będziemy je odkładać w nieskończoność.
  • Wyznaczenie celu będzie nas motywować do jego realizacji. Możemy sobie go zwizualizować i wyobrazić emocje, jakie będą nam towarzyszyły, gdy go osiągniemy.
  • Gratyfikacja. Po wykonaniu zadania możemy sobie pozwolić na małą nagrodę.

A jakie są Twoje sposoby na odkładanie rzeczy na później? ?