Wiemy już, że psycholog to magister psychologii, a psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, a potem specjalizację z psychiatrii. Kim jest natomiast psychoterapeuta? Psychoterapeutami najczęściej zostają psychologowie, ale mogą być nimi także lekarze, pielęgniarki, położne, pedagodzy, czy socjolodzy. Tak więc, zeby być psychoterpeutą trzeba mieć wyższe wykształcenie i odbyć kilkuletnie studia podyplomowe. Szkolenie w zakresie psychoterapii trwa długo (około 4 lat) i jest bardzo kosztowne.
Kiedy do psychoterapeuty?

Zdecydowana większość szkół nakłada na przyszłego psychoterapeutę obowiązek odbycia własnej psychoterapii, co również wiąże się z kosztami. Psychoterapeuta swoją pracę poddaje regularnej superwizji przez akredytowanego superwizora. Są to cykliczne, odpłatne spotkania z bardziej doświadczonym psychoterapeutą. Psychoterapeuta to osoba, która w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, wykorzystuje różne metody psychoterapeutyczne. Do najpopularniejszych metod zalicza się:
- terapię poznawczo-behawioralną,
- systemową,
- psychodynamiczną,
- humanistyczną,
- psychoterapię Gestalt,
- terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach.
Psychoterapia może okazać się niezbędna dla osób, które cierpią na depresję, fobię, napady lęku, zaburzenia odżywiania, czy uzależnienia. Niezwykle pomocna natomiast może się okazać w kryzysowych momentach życia (żałoba, rozwód). Są też takie sytuacje, w których skorzystamy z terapii, aby poprawić jakość swojego życia i zwiększyć swój potencjał.
Psychoterpeuta moze zasugerować pacjentowi konsultację psychiatryczną. Skierowanie na taką konsultację może oznaczać, że nasze trudności wymagają dodatkowego wsparcia.